Ако имате проблеми со желудникот или цревата, употребете го овој лек од 2 состојки и сите болки ќе исчезнат

Чуваркуќа е растение кое содржи многу витамини А и Ц, исклучително е лековито, па секоја куќа треба да ја има. Многу лесно се одгледува, не бара посебна грижа, а единствен начин да се загрози растението е да се полева со премногу вода.

Содржи фитонциди, супстанции кои делуваат како антисептик и се борат против бактериите. Нашите баби уште го знаеја тоа кога користеа крем јаболко за болки во ушите, цедеа две до три капки крем јаболко во увото, а денес овој лек е потврден и од науката.

Билкарот Момчило Антонијевиќ во една емисија објасни дека чуварот се препорачува за лекување на респираторни органи, варење, бронхитис и луѓе кои имаат проблеми со чир на желудникот или дуоденумот.

Антонијевиќ покажа како од јаболкото крем може да направиме препарат за зајакнување на телото, органите за варење, особено желудникот.

Потребни ви се две состојки:

– 21 свежо набран лист од стражарската куќа
– 150 гр природен мед

Подготовка: Измијте ги и исчистете ги листовите анасон, па ставете ги во сецко или блендер. Доколку го немате овој уред, можете и ситно да го исецкате со нож. Кога ќе го исецкате јаболкото крем, измешајте ја добиената смеса со мед. Кога добро ќе се измешате, вратете ја смесата во теглата и земајте по една кафена лажичка секое утро на празен стомак. По земањето на лекот, обидете се да не пиете или јадете ништо 30 минути за да делува лекот. Народната медицина го препорачува и за синдром на полицистични јајници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *