Ароматичен колач со јаболка со ореви

ПОТРЕБНИ ПРОИЗВОДИ
јаболка – 6 .
јајца – 3 . големина М

брашно – 2 лажички.
маснотии – ¾ лажиче. сончогледово масло
ореви – 1 лажиче ореви, крупно сецкани
шеќер – 1 лажиче

џем – 1 лажиче.
цимет – 2 лажички прав или 2 лажички. екстракт од цимет
прашок за пециво – 1 пакување.
сол – 1 лажиче.

Јаболката се лупат и крупно се рендаат. Јајцата се матат со шеќер и путер.
Додадете ги јаболката, оревите, брашното, циметот, прашокот за пециво и малку сол.

Се е убаво измешано. Се истура во тавче со нелеплив премаз или се мачка со масло и се посипува со брашно.

Колачот со јаболка се пече на 160 степени околу 30-40 минути.Откако ќе се излади премачкајте го со џем. По желба може да се послужи со топка сладолед од ванила.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *