Артритис: Рафинираните јаглехидрати „предизвикуваат“ воспаление – намалете или целосно исклучете ѓи од исхраната

Артритисот е честа состојба која предизвикува болка и воспаление во зглобот. Иако воспалението има свои придобивки – тоа е начин на имунолошкиот систем да се бори против странските агенси, хроничното воспаление може да предизвика несакани ефекти, како што е артритисот.

Затоа, клучот за борба против воспалението е да ја отстраните вашата исхрана од сите воспалителни работи каде што е можно.
Според Harvard Health, рафинираните јаглехидрати можат да „предизвикаат“ воспаление.
Рафинираните јаглехидрати, познати и како „едноставни“ јаглехидрати, се однесуваат на шеќери (на пр. гликоза, фруктоза, сахароза) или што било направено од житарки на кои им се отстранети влакнести пченични никулци и трици. Секојдневните примери на рафинирани јаглехидрати вклучуваат бел леб и колачи. „Обидете се да ги избегнувате или ограничите овие намирници колку што е можно повеќе“, советува Harvard Health.

Други здравствени тела го повторуваат ова тврдење. Според Фондацијата за артритис (АФ), преработените јаглехидрати може да ги „надминат“ мастите како главен двигател на ескалирачките стапки на дебелина и други хронични состојби. „Овие намирници со висок гликемиски индекс [ГИ] го поттикнуваат производството на производи со напредна гликација (АГЕ) кои го стимулираат воспалението.
ГИ е систем за рангирање на јаглени хидрати врз основа на тоа колку брзо телото ги претвора во гликоза.

Добри јаглехидрати лоши јаглехидрати
Наместо тоа, треба да се одлучите за сложени или „добри“ јаглехидрати, кои на многу начини се спротивни од нивните рафинирани колеги, објаснуваат Холанд и Барет. Инкорпорирајќи ја скробната и влакнеста храна, сложените јаглехидрати ги сакаат нутриционистите поради нивните својства за зајакнување на здравјето“. Според здравјето на телото, сложените јаглехидрати се направени од подолги синџири на молекули од рафинираните јаглехидрати. „Како резултат на тоа, тие се вари побавно и не се разложуваат на гликоза толку брзо од вашето тело. Ова му обезбедува на вашето тело подолготрајна енергија за разлика од скокот на шеќерот во крвта проследен со „пад“ што може да ве остави. чувство на слабост, глад и вртоглавица“.

Примерите вклучуваат:
Интегрален леб и тестенини
кафеав ориз
Зрна како што се киноа и фрике
Повеќето овошје и зеленчук
Мешунките како што се леќата и гравот.
Што друго да избегнувате
Неколку студии покажаа дека заситените масти предизвикуваат воспаление на масното (масното ткиво), кое не е само показател за срцеви заболувања, туку и го влошува воспалението на артритисот. Според Националниот институт, пицата и сирењето се најголемите извори на заситени масти во просечната американска исхрана. Други виновници вклучуваат производи од месо (особено црвено месо), полномасни млечни производи, јадења со тестенини и десерти на база на житарки.

Други совети за ублажување на артритисот:
Ако вашиот артритис е болен, можеби нема да имате желба да вежбате.
Подобрете го вашето движење и подвижност на зглобовите
Зголемете ја мускулната сила
Намалете ја вкочанетоста
Зголемете ја вашата енергија.
„Сè додека го правите вистинскиот тип и ниво на вежбање за вашата состојба, вашиот артритис нема да се влоши“, објаснува здравственото тело. Во него се додава: „Во комбинација со здрава, урамнотежена исхрана, редовното вежбање ќе ви помогне да изгубите тежина како и помалку да ги оптоварувате зглобовите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *