Баба (85) секој ден јаде по 2 лажици од ОВАА смеса: Никогаш немала висок крвен притисок или холестерол…

Познато е дека зголемениот холестерол во крвта може да предизвика многу здравствени проблеми. Најчести се срцевите заболувања, зголемен ризик од срцев и мозочен удар, дијабетес..

Некои од најчестите причини се нездравата исхрана и дебелината, но решенија има, а од докажан извор – една баба (85) со години ја користи оваа смеса два пати на ден и никогаш немала проблем со крвен притисок или холестерол.

Рецептот го открила нејзината внука, а на него пишува:
– 1 лажица сок од лимон
– 1 парче рендан ѓумбир

– 1 лажица јаболков оцет
– 1 лажица мед (земете го медот со пластична, а не метална лажица за да не ги изгуби својствата)

Подготовка и употреба:
Состојките ставете ги во блендер и пасирајте додека не добиете изедначена смеса. Оставете го во фрижидер 5 дена. Земете го два пати на ден, пред појадок и вечера и наскоро ќе забележите позитивни резултати во крвната слика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *