Бабини рецепти против грип и настинки

Прекуглава ви е од секакви лекарства кои ке ви помогнат да ја подобрите здраствената состојна кај најмалите? Постои и друг начин на лекување и се нарекува народната медицина – безопасен, достапен, пријатен, користи природни производи. Секако, во случај на сериозна болест, детето треба да се однесе на лекар, но можете и да му помогнете. Ви предлагам неколку „бабини“ рецепти, тестирани и препорачани од среќните родители.

На температура
Првиот услов за намалување на температурата е детето да пие многу течности. Чајот од липа има ефект на намалување на температурата, доведува до потење и намалување на телесната температура, како и чај од листови од малина. Овошниот сок или компот од малина исто така делува добро. Добар ефект има размачкана белка од јајце на нозете на детето, температурата изненадувачки брзо паѓа. Други се задоволни со следниот лек: на стапалата се ставаат парчиња лимон, а одозгора се ставаат чорапи. Едвај е погоден за најмалите, нежна бебешка кожа може насилно да реагира на лимонска киселина. Водата е сигурно средство за намалување на температурата. Топлото дете ставете го во када со топла вода како за капење и постепено додавајте ладна вода за да ја намалите температурата.

Кашлица
Народната медицина препорачува чај од мајчина душица, бозел, камилица, жалфија, засладен со мед или шеќер. Ловоровиот лист ја ублажува и кашлицата. 5 ливчиња се варат во половина литар вода околу пет минути, се цедат и кога ќе се оладат се засладуваат со мед. Традиционален рецепт за искашлување секрети е лушпа од мешавина од индрише, главица кромид со надворешната лушпа, небетшекер или кромид, средишниот дел од дуњата околу семките, мелените ореви заедно со лушпите. Докажан е и следниот рецепт за кашлица: црната репка се издлабува за да стане како бунар. Се полни со мед (2-3 лажици) или шеќер и се остава неколку часа додека не се наполни со сок. Земете една кафена лажичка неколку пати на ден.
Градите на болното дете се мачкаат со мед и се посипуваат со сода бикарбона. Се покриваат со весник прободен со густа игла и се оставаат најмалку 2-3 часа. Вдишувањата се старо докажано средство за ублажување на кашлицата. Постарите деца вдишуваат камилица со сода, за малите доволно е вдишување во бањата. Топлиот туш во бањата нека стане како магла и стојте со бебето десет минути за да ја вдиши пареата. Така, влажниот воздух ги смирува слузокожата и кашлицата се намалува.

Течење на носот
Народната медицина препорачува мед и за течење на носот, се додека детето не е алергично. Парче цврст мед со големина на грашок може да се стави во ноздрите на постаро дете. Домашните капки направени од камилица и шеќер делуваат и како назални деконгестиви. Во шолја кафе со лушпа од камилица, ставете 2 лажици. шеќер за да се направи хипертоничен раствор. Ја отекува слузокожата на носот и детето почнува мирно да дише, а камилицата има антиинфламаторно дејство.
Носот на големо дете одвнатре може да се намачка со домашна маст.

Воспалено грло
Течноста од урда делува речиси моментално против болки и воспаленија. Во половина литар свежо млеко ставете една лажица оцет и прекрстете ја така што ќе зоврие. Исцедете го во газа и намачкајте ја добиената урда помеѓу две гардероби или газа. Замотајте околу вратот, одозгора ставете шал или машко марамче. Оставете го вака да остане најмалку 4 часа, а вие можете да спиете со него. Напиток кој ја ублажува болката, воедно и пријатен е следниот: 7 листови индрише, 7 захаросани главици кромид и седум локум се варат десет минути и се цедат. Откако ќе стане пријатно топол, на пијалокот се дава 1-2 лажиче. 3-4 пати на ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *