Бамји на македонски начин

Состојки
1 лажица брашно
200г кромид,масло
500г бамји

700 г јагнешко месо
1 лажичка црвен пипер,магдонос,сол
50дл кисело млеко

Исечените бамји се прелеваат со студена вода и се оставаат да стојат околу 30 мин. За тоа време се пропржува исечканиот кромид на масло,се додава месото исечено на поголеми парчиња и заедно продолжуваат да се пржат и потоа се додаваат црвениот пипер,магдонос и исцедените бамји. Јадењето се посолува ,се налева малку вода и во покриен сад се пече во рерна на умерена температура.Пред крајот се покрива садот и јадењето се пече уште десетина мин да добие боја.

Се служи со кисело млеко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *