Без брашно, млеко и јајца – Рецепт за најлесната колачи за кои ви се потребни само 3 состојки

Потребни состојки:

375 милилитри кокосово млеко
220 грама овесна каша
170 грама темно чоколадо

Начин на подготовка:

1. Исечкајте го чоколадото на ситни парчиња и загрејте го кокосовото млеко. Прелијте го чоколадото со кокосовото млеко и оставете го неколку минути. Мешајте додека да се растопи чоколадото за да добиете еднолична смеса.

Во смесата додадете ја овесната каша и убаво промешајте. Префрлете ја смесата во калап за колачи. Оставете го колачот да се излади, а потоа ставете го во фрижидер да отстои три до четири часа. На здравје!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *