Без печење: Редена еклер торта со бисквити, шлаг и чоколаден прелив

Доколку и вие сте од оние што обожаваат еклери, а не сакаат да губат премногу време за подготовка, ова е добар рецепт за еклер торта, за која воопшто нема да имате потреба од печење.
Ова е рецепт за брза редена торта, која речиси во целост е со шлаг и со крем, а има сосема малку кора, слично како еклерите.

Погледнете во продолжение како се подготвува:
Потребни состојки:
200g бисквити
800ml млеко

2 ќесички пудинг од ванила
250g шлаг пена;
50g темно чоколадо;
2 супени лажици путер;
300g шеќер;

3 супени лажици млеко;
1 супена лажица Агаве сируп (или мед);
1 супена лажица екстракт од ванила.
Начин на подготовка:

На плех со димензии 30×20cm се реди еден ред бисквити. По потреба бисквитите може да се скршат за да се распоредат рамномерно.
Со маталка се мешаат млекото и пудингот и се оставаат да отстојат 2 минути, а потоа се додава и шлаг пената.
Смесата се распоредува рамномерно врз бисквитите.
Врз шлагот се ставаат преостанатите бисквити.

На пареа се топат чоколадото и путерот и внатре се додаваат преостанатите состојки: шеќер, 3 лажици млеко, Агаве сируп и екстракт од ванила.
Чоколадото се распоредува рамномерно врз тортата.
Тортата се прекрива со пластична фолија и се остава во ладилник околу 8 часа или цела ноќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *