БРЕМЕНА ЖЕНА ДОБИЛА НЕРВЕН СЛОМ ОТКАКО БИЛА НА ПРЕГЛЕД. И КОГА ЌЕ ЈА РАЗБЕРЕТЕ ПРИЧИНАТА, ЌЕ СЕ ЧУВСТВУВАТЕ ЗБУНЕТИ

Низ светот има многу чудни приказни кои понекогаш ве воодушевуваат. На пример, сите знаеме дека да се има дете е чудо, а многу луѓе остануваат со овој сон да имаат свое.
Сепак, сè уште има голем број луѓе кои имаат преференци за полот на своето дете – дали ќе биде момче или девојче, а тоа пак во некои случаи води до вистинска лична трагедија.

Ќе ви раскажеме трогателна приказна за една госпоѓа која дознала дека е бремена, а потоа следело нешто шокантно. Нејзиниот пријател се обратил за помош кај корисниците на интернет бидејќи веќе се чувствува немоќен и е во ќорсокак.

Кога двајцата се запознале и во моментот кога се забавувале, неговата девојка често велела дека сака да има девојче, па дури и се пошегувала дека ако е бремена со момче, ќе абортира. Мажот и по нивната венчавка не обрнал многу внимание на зборовите на партнерката мислејќи дека кога ќе дојде време жената сигурно ќе го промени ставот.

Па, дојде време – неговата девојка забременила. Во 20-тата недела парот отишол на гинеколог на ултразвук и се испоставило дека нивното дете ќе биде момче. Меѓутоа, кога ја слушнала веста, младата дама избувнала во бес и извикала дека не сака да гледа такво потомство.

„Сите наши разговори низ годините не беа шега. Се надевав дека сето тоа е хормони, но работите не се вратија во нормала следниот ден“, изјави Редитор.
Нормално, тензијата во семејството почнала да расте, а на младиот човек продолжил да му смета чудно однесувањето на неговата сопруга. Девојчето не сакало да зборува за деца, а секој пат кога го поставувал прашањето дека ќе добијат момче, неговата девојка само почнувала да плаче. Понекогаш дури си дозволувала да го навредува од нивниот дом.

Многу луѓе на Интернет се собраа за да го поддржат човекот. Многу корисници на социјалните мрежи изразија различни хипотези за однесувањето на неговата девојка. Според луѓето, раѓањето бебе е вистински благослов и грев е да се вознемируваш затоа што не е полот што го сакаш.

Двајца решиле да му дадат совет на маж кој се чувствува безнадежно. Една анонимна дама верува дека девојката на Редитор поминува низ пренатална депресија. Таа го советува постојано да и помага на сопругата и што повеќе да ја поддржува.

Според неа, проблемот е што таа се чувствува под стрес бидејќи сфаќа дека ја губи контролата врз своето тело и може да и се случат работи кои навистина не може да ги контролира. Таа е на став дека треба да направат се за да го задржат детето, а по раѓањето кога ќе ослабе и животот повторно ќе и биде во ритам, психичката состојба ќе и се врати во нормала.

Друг корисник на мрежата рече дека поминал низ слична ситуација и најдобра опција е сопружниците да разговараат меѓу себе. „Таа само мисли дека воспитувањето момче е многу тешко, додека девојчињата се посмирени и полесни за грижа. Сепак, тоа не е така, децата се деца, без разлика на полот“, вели Редитор.
А за тебе полот на бебето би бил толку важен?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *