Брза пита со јогурт и сирење – На трпеза за 30 минути

СОСТОЈКИ:

500 гр. сирење
5 јајца
½ шолји јогурт

100 мл. масло
1 пакување кори за пита
ПОДГОТОВКА:

Се мешаат ронетото сирење во сад со јајца, масло и јогурт.
Се земаат две кори, се прскаат со малку масло, се ставаат горе околу 4 лажици фил, па се замотуваат корите и се ставаат во плех со хартија.

Така со сите кори.
Се печат на 180 степени на загреана рерна половина час и потоа уште 5-10 минути на 200 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *