Брз и едноставен овошен колач

Потребни производи:
брашно – 1,5 чајна чаша
прашок за пециво – 1 лажиче
сода бикарбона – 1/2 лажиче.
масло – 60 гр
шеќер – 1 лажиче
јајца – 2
екстрат од ванила – 1/2 лажиче.
јогурт – 1/2 лажиче.
праски – 3 ЕЕЗ.
боровинки – 200 гр
шеќер во прав – за посипување

Начин на подготовка:
Брашното, прашокот за пециво и сода бикарбоната се просејуваат во сад. Во друг сад се матат омекнатиот путер, шеќерот и двете јајца додека не станат пенлив крем. Додадете ги ванилата и јогуртот со постојано мешање.
На помала брзина ја додаваме смесата со суво брашно, а потоа половина од боровинките. Префрлете ја смесата во калап со даска што се вади, на чие дно се става хартија за печење, а страните се подмачкани.
Врз тестото наредете ги исечените праски, а меѓу нив останатите боровинки.

Одозгора посипете една лажица шеќер
Овошната торта печете ја во загреана рерна на 180 степени околу 50 минути во загреана рерна на 180 степени. Готовиот десерт оставете го целосно да се излади, извадете го од калапот и посипете го со шеќер во прав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *