ВАКА СЕ ПРАВИ НАЈДОБРИОТ ДОМАШЕН ЛИКЕР ОД ВИШНИ – СТАР РЕЦЕПТ КОЈ ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА

Вишните се богати со витамини, особено со витамините А, Ц и Е. Содржат и железо, калиум, цинк, бакар и манган. Кога од нив ќе направите домашен ликер, ќе имате мелем, не само за телото, туку и за душата.

Благодарение на антиоксидантното и антиинфламаторното дејство, тие влијаат на целиот организам, а освен тоа, ова овошје помага и против несоница бидејќи содржи многу важен антиоксиданс, мелатонин, кој ја игра најважната улога кога е во прашање сонот.

Некои истражувања покажаа дека црешите делуваат речиси како природен аспирин или ибупрофен и дека помагаат при состојби како гихт и артритис. Најдовме рецепт за ликер од вишни, за кој сите што го пробале велат дека е најдобар:

Потребни состојки:

500 грама вишни
1 литар ракија
500 грама шеќер или мед
Подготовка:

Зрелите вишни исчистете ги од стебленцата и добро измијте ги.Истурете ги во поголема тегла (да речеме 3 кг) и прелијте ги со шеќер или мед, а со ракија. Затворете ја теглата и ставете ја на сончево место да отстои 40 дена. Протресете ја содржината на теглата од време на време.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *