ВАКА СЕ ПРАВИ ОРЕОВКА: Природен лек за тироидната жлезда и забрзување на метаболизмот

Нашите постари сакаа ликер од зелен орев. Тие многу добро знаеле дека е поефикасен од многу лекови. Оревите лекуваат широк спектар на болести и се исклучително корисни за проблеми со тироидната жлезда, грлото, респираторниот тракт и бронхитисот, но и за зајакнување на имунитетот.

Народната медицина го препорачува оревот за лекување на анемија, но и како прва помош при стомачни проблеми и за забрзување на варењето. Сега е вистинското време да соберете млади, зелени ореви и да направите ликер од орев или ликер од орев.

Состојки:

– 40 млади ореви
– 1 кг мед
– 1 литар ракија
Подготовка:

Облечете ракавици и исечкајте млади ореви, ставете ги во голема стаклена тегла и врз нив додадете 1 кг мед и 1 литар ракија. Затворете со соодветен капак и оставете ја теглата да отстои на сонце 40 дена. Повремено мешајте ја содржината со пластична лажица.

Начин на употреба:
Секое утро на празен стомак пијте по една мала чашка ракија од овој ликер. Оревите се исклучително богати со јод, поради што се брз лек за болести на тироидната жлезда. Пред сервирање, нежно протресете ги оревите за да се подигне медицинскиот талог. Како аперитив, послужете ги оревите со мраз и парче лимон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *