Веганска пица од модар патлиџан

Состојки
2 модар патлиџан
2000гр моцарела

7 печурки
10 лажици кечап

Веганска пица или пица од модар патлиџан.

Подготовка:
1. Исечете го патлиџанот на ленти. Премачкајте го со кечап. Наредете листови печурки кои ќе ги исечете по должина на печурките. Наросете со сол, па попрскајте ги со моцарела.
2. Редете во апаратот на топол воздух. Кога е готово ако сакате наросете магдонос. Тоа е по вкус. Печете 10 минути на 200 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *