ВКУСЕН ПОЈАДОК КОЈ СЕ ПОДГОТВУВА ПОМАЛКУ ОД 30 минути – совршено решение за зафатените домаќинки“Највкусните кнедли со салама и сирење

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ
колбаси – 200 гр салама

лиснато тесто – 400 гр
сирење – 100 гр
жолчки од јајце – 1 бр, за премачкување

афионово семе

Лиснатото тесто развлечете го и исечете го на квадрати. Саламата и сирењето исечкајте ги на парчиња.

Во средината на квадратот за лиснато тесто ставете парче салама и парче сирење. Покријте го врвот со друг квадрат. Истурете шолја во средината каде што е филот за да формирате круг.

Со вилушка стегнете ги рабовите. Премачкајте со изматена жолчка. Посипете ги со афион.
Наредете ги кнедлите на плех обложен со хартиени крпи. Се пече во загреана рерна додека не порумени.

Готови се неверојатните кнедли со салама и сирење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *