Вкусен рецепт за веганска паштета кој лесно се приготвува

Ако размислувате да преминете на веганизам и не сте сигурни дека ќе можете да живеете без риба или млечни производи, размислете уште еднаш, затоа што овој рецепт ќе ве увери во тоа. Најдобро од сè, тој не е единствениот – сè што ви треба е малку дополнително образование и тоа е тоа.

Потребни состојки:
1 лименка наут
50-60 гр вегански мајонез
сок од половина лимон

1/2 главица кромид
1 дршка целер
сол
1 лажица ленено масло

Начин на подготовка:
Прво исечкајте го кромидот и целерот на мали парчиња. Ставете го наутот во сад и испасирајте со вилушка. Потоа измешајте го со другите состојки.

Не е потребно да се користи ленено масло, но сепак на јадењето му дава убав вкус и е одговорен за омега-3 киселините што инаку би ги добивале со конзумирање риба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *