Волшебните придобивки од кокосовото масло

Вистински подарок, со безброј придобивки, одличен не само за консумирање, туку и за различни процедури за убавина – од зајакнување на кожата и косата, преку омекнување на усните, до одржување на бели заби.

Да, тоа е кокосовото масло!
Набавете ладно цедено кокосово масло и нема да погрешите. Зошто?
Погледнете кои се придобивките од него!
За здрава коса

Ако сонувате за здрава, сјајна и жива коса, обложувајте се на кокосово масло. Ако имате нормална до мрсна коса со многу суви краеви, се топи во водена бања 1 лажица масло кокосово масло и тријте го со прстите во косата, но од средина надолу. Ако вашата коса е генерално посува, стопете 2 лажици кокосово масло и истурете во пакувањето на регенераторот што го користите за збогатување на косата при миење.

Против стрии
Ако вашата кожа е склона кон стрии, потпрете се на кокосовото масло за да ја хидрирате и да помогнете да се направи поздрава и еластична. Најранливите места за стрии се бутовите – надворешниот и внатрешниот дел, стомакот, рацете и градите. Нанесувајте секојдневно наутро и навечер и направете лесни масажи за да ја подхраните кожата и да го минимизирате ризикот од лузни при истегнување или намалување на кожата.

Нега на лицето
Кокосовото масло и помага на кожата да биде здрава, еластична и млада. Исто така е природен навлажнувачки крем и смирува многу. Ако кожата е иритирана, ако е изгорена од сонце или едноставно чувствувате сувост, нанесете кокосово масло наутро и навечер, комбинирајте со пиење доволно течности во текот на денот и ќе почувствувате дека лицето повторно почнува да свети.

За ​​отстранување на шминка
Уште една одлична примена на кокосовото масло. Дали знаевте дека успешно ја чисти шминката? Само земете малку со рака, стопете го и нежно тријте ја кожата. Потоа избришете ја шминката со памук. За да ја одржите кожата целосно чиста, задолжително исчистете го лицето со млака вода и тоник.

За меки усни
Ако усните често Ви пукаат, користете стар сад од балсам и наполнете го со кокосово масло. Користете го во ладните денови за меки усни. Доколку сакате да направите пилинг за усни, само измешајте 1 лажичка кокосово масло, 1 лажичка бел шеќер и ½ лажичка какао во прав.

За бели заби и здрави непца
Меѓу другото, дали знаевте дека кокосовото масло им помага и за побели и поздрави заби? Нема својства да ги избелува колку што ги одржува бели и чисти. Ова се должи на лауринската киселина во составот на кокосово масло. Тоа помага да ги одржуваме забите и усната шуплина чисти, без бактерии и ги зајакнува непцата. Затоа можете да си правите гаргара наутро со 1 лажица кокосово масло.

За здрави нокти
Ако вашите нокти се кршливи, а кутикулите околу нив се распукани и болни, потпрете се на кокосовото масло за да ги одржите Вашите раце здрави. Масирајте ги рацете и ноктите ноќта пред спиење со топло кокосово масло. Факт е дека кокосовото масло е одличен помошник во борбата против габички, затоа бидете сигурни дека тоа ќе му помогне пред се на Вашето здравје, не само на убавината на Вашите нокти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *