Ги впива отровите од телото, ги лекува раните, ја чисти кожата и го има насекаде околу нас

Глината е еден од најмоќните прочистувачи на телото што постои. Има огромна моќ на апсорпција. Неверојатно ефикасно ги апсорбира насобраните отрови во телото и ги исфрла.

Каде да се купи глина? Која да се избере?

Глината најдобро е да се купи во билни аптеки, а може да се најде и во поголеми продавници. Се произведува во форма на гранули или прав, но најлесен начин да се најде е во форма на прав. Постојат неколку видови глина – зелена, црвена, жолта, сива и бела. Сепак, најчесто се користи зелена глина.

Како се користи глината?

Има глина за внатрешна употреба, а има и која е исклучиво за надворешна употреба (мелеми, маски). Подобро е да земете таков што е и за внатрешна употреба, бидејќи можете да го користите за се.

Клеј се пие, се меша со вода. Се подготвува во стаклена чаша и се меша со дрвена или пластична лажица. На половина чаша додадете една мала лажица глина. Оставете да отстои 2-3 часа (можеби и подолго). Наутро на празен стомак измешајте ја течноста и испијте ја. Пијте само вода (особено на почетокот), почекајте глината да падне до дното на чашата. При овој лек од глина, потребно е да се зголеми внесот на вода, што го забрзува процесот на отстранување на штетните материи од телото.

Потрошувачката на глина не треба да трае подолго од три недели

Ефектот на глината е исклучително силен, така што телото може да реагира на неа. Затоа, во некои случаи може да ја влоши состојбата наместо обратно. Сепак, неопходно е да се консултирате со лекар пред да се одлучите за употреба на глина за целите на лекување. (Посебно се препорачува претпазливост ако имате висок крвен притисок, страдате од астма или алергии).

Рани и изгореници

Нема подобар лек за рани и изгореници од глината. Се меша со крвта и веднаш создава рана која зараснува три до пет пати побрзо од вообичаеното. Глината можете да ја посипете како прашок директно на раната или изгорениците, но ќе се чувствувате подобро, особено со изгореници, ако направите кал од глината и нанесете ја. Ефектот е неверојатен.

Глина и убавина

Глината се користи и како природен производ за нега на кожата на лицето и телото. Многу е ефикасен за лекување на промени на кожата и за нејзина регенерација. Глината може да се користи во форма на маски или бањи. Како купка лесно се апсорбира, има исклучително благотворно дејство на целото тело бидејќи опушта, го отстранува заморот и стресот, а кожата станува здрава, еластична, мека и еластична. Глинените бањи ја ублажуваат мускулната напнатост, ја намалуваат болката во зглобовите.

Бања

Додадете прашкаста глина во топлата вода за капење. Останете во бањата околу 30 минути. За да делува рамномерно по целото тело, намачкајте го целото тело со глина и оставете го додека не почне да се суши. Потоа треба да ја отстраните и најмалата трага од глина од кожата (со долго туширање со млака вода). Оваа купка опушта, ги отстранува токсините и придонесува за убавината на кожата.

Маска

Маската со глина се користи за длабинско чистење на лицето – измешајте ја глината со малку ладна вода, нанесете на лицето (избегнувајте го пределот околу очите и усните). По 10 минути исплакнете со млака вода. Сепак, оваа маска е најпогодна за мрсна кожа, може дополнително да ја исуши сувата кожа на лицето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *