Ги топи масните наслаги и го чисти црниот дроб – совршена напивка за здрав почеток на денот

Во борбата против вишокот килограми и за чистење на црниот дроб традиционално се користат грејпфрут и јаболков оцет.

Нарингенин, антиоксидант кој се наоѓа во грејпфрут и во цитрусното овошје го поттикнува црниот дроб да ги разградува мастите.
Исто така, овој антиоксидант има исто дејство како и лековите кои се користат за намалување на маснотиите и шеќерот во крвта.

Подгответе си вкусен сок за одличен почеток на денот.
Потребни состојки:

2 лажици јаболков оцет
1 грејпфрут
1 портокал

1/4 лажичка цимет
Начин на подготовка:

Иседете портокал и грејпфрут и додајте цимет и оцет. Промешајте убаво за да се соединат состојките и уживајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *