Ги уништува опасните бактерии во желудникот, спречува надуеност и го чува здравјето на желудникот

Ако имате гастритис, стомачни болки или надуеност – направете моќен природен лек од анасон.

Стомачните проблеми го попречуваат нашето секојдневно функционирање и можат да предизвикаат разни здравствени проблеми, но природата крие универзален лек кој ја обновува слузницата на желудникот и враќа пријатно чувство во стомакот.

Helicobacter pylori е вид на бактерија која предизвикува хроничен гастритис и гастрични и дуоденални улкуси. Истражувањата покажуваат дека 90 отсто од луѓето со чир на желудникот имаат позитивен тест за Helicobacter pylori.

Овој тип на бактерии најчесто се јавува како резултат на недоволна хигиена на рацете, а може да се пренесе и преку храна, пијалоци, прибор за јадење и плунка. Пациентите кои страдаат од хеликобактер пилори најчесто немаат јасни симптоми или ги припишуваат симптомите на други или минливи заболувања. Симптомите вклучуваат гадење, надуеност, повраќање, подригнување и металоиди, чувство на „празен стомак“ помеѓу оброците, повраќање или нагон за повраќање, абдоминална болка и лош здив.
Helicobacter pylori најчесто се лекува со агресивна антибиотска терапија, но постои и природен начин за лекување и спречување, како и за ублажување на симптомите.

Куваркуча е издржливо растение од групата сукуленти кое често се гледа како украс во многу домови, дворови и тераси. Многу е издржлив и не бара многу грижа, па може да преживее надвор во текот на зимата. Покрај тоа што е декоративно, ова растение е неверојатен природен лек за многу болести, а се покажа и одлично во лекувањето на Helicobacter pylori, гастритис и чир на желудникот.

Ви претставуваме два рецепти за природен лек од домашната помошничка:

Чај од чуварската куќа против Helicobacter pylori

Изберете 10 g листови анасон (околу 3, 4 листови) и ставете во 250 ml вода. Загрејте до вриење, па процедете и пијте на празен стомак. Чајот се пие 21 ден наутро на празен стомак и има многу пријатен и благ вкус.

Мед со стражарска куќа

Сомелете 300 гр листови анасон во блендер и измешајте со 3 лажици мед. Смесата ставете ја во тегла и земајте ја секое утро. Треба да го направите овој лек три пати за резултатите да бидат ефективни.

Терапијата со стражарницата може да ја повторувате повторно и повторно, но консултирајте се со експерт пред да ја користите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *