Ги чисти белите дробови на пушачите, исто така е полна со витамин Ц и содржи повеќе железо од спанаќот

Се нарекува водена кралица, се смета за богатство на здравјето, а нејзината историја вели дека ја користеле Хипократ, старите Римјани, Египќаните и Персијците. Проверивме колку е здрава поточарката и како е најдобро да се користи едно од најстарите растенија.

Прекарот Водена кралица и го дале старите народи, нашла широка примена во народната медицина, но покрај лековитите својства, ја придружува и епитетот на малку заборавено растение. Сепак, нејзните лековити ефекти се причината поради која на вашата чинија може да се најде поточарка, поточно нејзините лисја.
Поточарката е позната по бројните лековити својства, меѓу кои се издвојува лекувањето на засипнатост, забоболка, како и малаксаност. Позната е и по детоксикативно дејство на црниот дроб и генерално на целиот дигестивен систем. Покрај тоа, таа е одлична за чистење на крвните садови и зајакнување на имунолошкиот систем – вели дипл. инж. Ана Тодоровиќ, специјалист професионален нутриционист-диететичар од областа на јавното здравје.

Најздравиот зеленчук на планетата
Античкиот грчки лекар и татко на медицината Хипократ знаел дека поточарката е ефикасна во лекувањето на забоболка, болки во грлото и засипнатост, а Ана Тодоровиќ додава дека многубројните студии потврдиле дека ова растение содржи значително повеќе железо од спанаќот и повеќе витамин Ц од лимонот и портокалот.
Поточарката е еден од најздравите зеленчуци на планетата, нејзините листови содржат и значителни количини на витамин Е, кој е еден од најсилните антиоксиданси, познат и како витамин на младоста. Ова растение е богато и со витамин А, односно ретинол, калциум, а содржи и висока концентрација на калиум, па како силен диуретик помага за слабеење. Содржи и сулфур, како и грст други минерали и витамини. Пожелно е да се внесе што повеќе во секојдневната исхрана за превентивни, а по потреба и терапевтски цели, само треба да го пронајдете омилениот начин на користење – вели нутриционистот.

Ги чисти белите дробови на пушачите
Поволните ефекти на растението Nasturtium officinale, како што гласи латинското име на поточарката, ги потврдува и новинарот и народен билкар Момчило Антонијевиќ, авторот на сајтот „Силата на билките“
Поточарката го спречува растот и размножувањето на бактериите и ги уништува. Посебно им се препорачува на пушачите, кои најмалку еднаш годишно треба да применуваат двонеделна хербална терапија за чистење на белите дробови, при што секојдневно се јаде свежа поточарка. Се препорачува да ја користат дијабетичари, како и луѓе кои боледуваат од белодробни заболувања, бидејќи оваа билка е одличен хербален лек за респираторни инфекции. Освен тоа, поволно делува на жолчката и мочниот меур и е одлична превенција против рак на простата, лимфни јазли, желудник и дебело црево, благодарение на соединението фенилетил изотиоцијанат – вели Антонијевиќ.

Како да се користи
Ова тревно повеќегодишно растение со лековити листови, месесто стебло и бели цветови расте во вода и покрај вода, а може да се одгледува и во затворен простор, особено што неговите садници од неодамна се достапни во домашните расадници. Неговите лисја треба да се берат пред да цветаат, тогаш тие се помалку горчливи.
Ако вкусот на поточарка ви е премногу силен, измешајте го со иста количина зелена салата – препорачува Антонијевиќ.
Лековитото старо растение дефинитивно треба да го консумирате свежо.
Јадете ја како салата со додавање на лук и кромид, маслиново масло, морска сол, бибер. Вака подготвениот оброк се препорачува да отстои два до три часа пред да се конзумира за да се испуштат сите вредни лековити состојки. Може да се користи и во форма на свеж сок, измешан со вода, во сооднос 1:5, како хербален лек против воспаление на желудникот и грлото. Важно е да не претерате и да правите паузи.

На пример, консумирајте сок три дена, па паузирајте два дена – советува нутриционистот и додава дека овој напиток може да лекува кожни болести и нечистотии на кожата, но и да го намали опаѓањето на косата со триење на главата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *