ГИ ЧИСТИ ЦРЕВАТА, ЈА НАМАЛУВА ТЕЖИНАТА, ЈА РЕГУЛИРА КИСЕЛИНАТА: Јадете го ова 3 дена, нема да верувате што ќе се случи со вашето тело

Овој оброк ги чисти мастите во цревата и на тој начин ја намалува тежината, а ја регулира и киселината во желудникот.

Храната што е потребна е достапна за секого.

Состојки:

– Зелка
– Репа
– Морков
– Сок од лимон
– Маслиново масло

Подготовка:

Истријте ја зелката, репата и морковот во сооднос 3:1:1. Додадете билки по ваш вкус (магдонос, целер…). Измешајте го зеленчукот за да се ослободи сокот. Потоа додадете малку сок од лимон.

На крајот додадете маслиново масло или друго растително масло по ваш избор. Не солете ја салатата. Тоа е тоа! Вашиот оброк е готов, јадете ја оваа салата за вечера три дена и ќе ги видите првите резултати кои ќе ве воодушеват.

Ова се здравствените придобивки од зелката.

1. Превенција на рак

Зелката содржи супстанца гликозид синигрин, за која во различни студии е докажано дека помага при рак на простата, дебелото црево и мочниот меур. За да добиете најмногу здрави материи од зелката, јадете ја сирова или малку сварена.

2. Ниво на холестерол

Зелката е одличен извор на влакна, кои се поврзани со пониско ниво на холестерол. Кога консумирате зелка, таа „работи“ со жолчните киселини во процесот на варење за да го отстрани холестеролот од крвта.

3. Ослободување од слободните радикали

Антиоксидансите во зелката ќе ви помогнат да се ослободите од слободните радикали во вашето тело. Слободните радикали можат да предизвикаат сериозни здравствени проблеми како што се рак и срцеви заболувања, така што консумирањето зелка богата со антиоксиданси го намалува ризикот од овие појави.

Зелка, исто така, содржи некои антиинфламаторни својства. Јадењето зелка на редовна основа може да го намали воспалението во телото, што помага да се намалат хроничните воспалителни болести како артритис и срцеви заболувања.

4. Здравје на дигестивниот систем

Влакната во зелката се одлични за варење, а во зелката има и многу други хранливи материи кои го поддржуваат здравјето на желудникот и цревата. Зелка, исто така, помага во одржување на здрави нивоа на бактерии во цревата со намалување на растот на лошите бактерии и развојот на добри бактерии.

5. Имунолошки систем

Многу луѓе се изненадени кога дознаваат дека зелката всушност има повеќе витамин Ц од многу цитрусни овошја. Кога ќе внесете доволно количество на витамин Ц во вашето тело, имунолошкиот систем се зајакнува и телото може ефикасно да се бори против болести и инфекции. Исто така, го забрзува заздравувањето на оштетеното ткиво и рани.

6. Здравје на нервниот систем

Зелката содржи јод, а доволниот внес на јод е поврзан со здравото функционирање на нервниот систем и мозокот. Една студија покажа дека црвената зелка го намалува создавањето наслаги во мозокот што доведува до Алцхајмерова болест.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *