Го зајакнува срцевиот мускул, лекува вртоглавица и нервоза исто така е добро во борбата против разни тегоби

Ова растение го користиме во мали количини или во мешавини. Ruta graveolens е грмушесто растение, со многу непријатен мирис, зелено-жолта боја и мали жолти цветови. Се одгледува во градини, иако расте диво. Цвета од април до јули. Целото растение се користи за медицински цели. Се бере за време на цветањето во облачно време.

Се суши на воздушно и темно место. Но, бидете внимателни, некои луѓе се алергични на растението и на самиот допир, затоа бидете внимателни.

Ова растение го користиме во мали количини или во мешавини. Тоа може да биде и дрога и отров, затоа бидете внимателни со него. Чајот од оваа растение се користи за смирување, помага при епилепсија, вртоглавица, ангина пекторис. Рута Гравеоленс се користи за лекување на уморни очи и висок крвен притисок. Добро е и против менструални болки и нервно чукање на срцето. Капките од Рута Гравеоленс се добри против глувоста, а чајот е добар против разни цревни паразити. Сепак, треба да бидеме внимателни при користењето на чајот и да го користиме многу разреден во мали голтки.

Чај за смирување
За смирување користиме мешавина од неколку растителни видови – 10 gРута Гравеоленс, 10 g нане и валеријана, 15 g цветови од глог, 5 g ким и 10 g цветови од имела. Измешајте сè и потоа додадете една лажица од смесата во 25 dl зовриена вода. По 10 минути пијте го чајот во голтки додека е уште топол. Консумирајте 2-3 чаши дневно.

Напивка за проблеми со цревата
Смесата за цревни нарушувања се состои од жалфија, бор, дренка, ајдучка трева, мајчина душица, маточина, анасон. Оваа смеса ја пиеме и во мали голтки топла.

ВАЖНО: Бремените жени не треба да го земаат овој чај, бидејќи може да предизвика спонтан абортус

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *