Грчки кремаст десерт со гриз

ПОТРЕБНИ ПРОИЗВОДИ
гриз – 100 гр пченица
жолчки од јајце – 3
свежо млеко – 750 ml

шеќер во прав – 90 гр
кафеав шеќер – 3 лажици.
масло – 15 години
суштина од ванила – 2 капки
цимет – за посипување

Изматете ги жолчките со шеќерот во прав додека не побелат. Истурете го млекото и суштината на ванилата.
Ставете сè на шпорет на умерен оган и прелијте со 100 гр пченичен гриз. Енергично мешајте 10 минути.

Додадете го путерот и варете уште 1-2 минути со постојано матење со жица за матење.
Истурете ги кремите во чаши и посипете ги со кафеав шеќер и цимет по вкус.

Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *