МАСТ ОД ГУСКА е вистинско богатство: Еве кои болести може да ги излечи!

Маста од гуска е лек кој со векови се користи во народната медицина против бронхитис, хронична кашлица и други респираторни заболувања.

Многу е ефикасен за чести опструкции и кога е неопходно да се искашлаат секретите насобрани во белите дробови. Можете да го најдете на пазарите или да го побарате во селско домаќинство, како готов производ во тегла.

Околу 300 грама маст од гуска исечкајте ги на коцки и полека, на умерена температура растопете ја во тавче, внимавајќи да не изгори. Кога целосно ќе се растопи, процедете го во цедалка и ставете го во тегла. Изладената маст чувајте ја во затворен сад во фрижидер.

Пред употреба, извадете ја теглата од фрижидер да отстои на собна температура за да се загрее.
Можете да користите маста од гуска на два начина:

1. Како лапа

Намачкајте ги градите со маснотии од гуска, покријте ги со газа или памучна крпа и загрејте го детето или возрасниот. Најдобро би било компресот да се нанесува три пати на ден: наутро, еднаш во текот на денот и навечер пред спиење. Лицето треба да мирува најмалку еден час по нанесувањето на преливот, а да спие преку вечер со вечерниот прелив.

2. Како додаток на млеко

Измешајте една кафена лажичка за деца или една лажица за возрасни со топло млеко. За да постигнете подобар вкус, додадете иста количина мед во маста од гуска и потоа ставете го во млекото. Најдобар ефект се постигнува кога пијалокот се пие 2-3 пати на ден со минимален интервал од 4-5 часа.

Оваа природна терапија треба да ја користите се додека имате симптоми на болеста.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *