ДАЛИ ПОСОЛУВАТЕ СОЛ НИЗ КУЌА: Ако не сте, мора да го направите веднаш!

Дали знаевте за ова….

Овој неверојатен зачин може да се користи за многу намени – за чистење, готвење итн.
Треба да знаете и дека солта со векови се користи за чистење во домот и околу него. Многу луѓе ширум светот користат сол бидејќи е сосема безбедна за употреба.

Тоа не е отровно! Солта е исклучително ефикасна, евтина и лесна за употреба. Овие трикови со сол дефинитивно треба да ги испробате.
Држете ги мравките подалеку:

Можете да користите сол за да ги отстраните мравките од вашиот дом. Доколку сакате да ги држите подалеку од плакари за храна или прозорци, дефинитивно треба да го испробате овој метод.

Направете го следново – само ставете малку сол на рамката на прозорецот или на која било друга погодена површина.

Забелешка:
Солта го намалува нивото на влажност во домот кога се користи на овој начин.
Полира месинг, сребро и бакар:
Исто така, треба да знаете дека оваа едноставна состојка можете да ја користите за полирање на сребро, бакар и месинг.

Значи, ако имате украси од овие материјали, пробајте сол, тоа ќе ви помогне да ги задржите сјајни. Солта е наједноставниот некорозивно средство за овој проблем.
Направете паста од сол и оцет и со неа истријте ги вашите украси за да блеснат по испирање. Мешавина од сол и оцет ќе раствори секаков вид нечистотија.
Ги чисти прозорците во домот и во автомобилот:

Доколку сакате да го исчистите прозорецот и да се ослободите од постојаните дамки од стаклото, измешајте 1-2 лажици сол во 4 литри топла вода.

Користете ја оваа смеса за чистење на извалканите прозорци, и во куќата и во автомобилот. Вашите прозорци ќе останат чисти долго време по протокот.

Исчистете го одводот на мијалникот:

Само измешајте сол и топла вода и истурете ја смесата во мијалникот. Солта ќе ги стопи масните наслаги кои го затнуваат мијалникот и создаваат непријатен мирис.

Ја подмладува кожата:
Солта е одлична и за подмладување на кожата. се што треба да направите е да измешате сол и масло од лаванда за да создадете неверојатен пилинг.
Потоа истријте го целото тело со оваа смеса за да ги отстраните нечистотиите од вашата кожа. Солта е одличен пилинг за кожата бидејќи ја подмладува кожата со отстранување на мртвите клетки.

Ја освежува бојата на вашиот домашен текстил:
Дали знаевте дека со оваа состојка можете да го вратите оригиналниот интензитет и сјај на бојата на вашите завеси и теписи?
Солта може да им ја врати старата боја по само едно перење. Само натопете крпа во концентрирана солена вода и со неа исчистете ги завесите и теписите.
Со овој метод можете да ги исчистите дамките кои е речиси невозможно да се отстранат со детергенти купени во продавница.

Одличен е и како лек за заби:

Ако имате болка во забот или усната шуплина, само растворете ја солта во топла вода и изматете ја смесата во устата. Оваа смеса е одлична како миење на устата и има лаксативно дејство.

Ги избелува забите и го одржува нивното здравје

Треба да знаете дека мешавината од сол и сода бикарбона може да ги избели и вашите заби. Напомена: оваа смеса можете да ја користите кога сакате бидејќи не остава никакви лоши ефекти.

Сува облека:

Можете да користите сол за да спречите алиштата да се собираат по миењето. Се што треба да направите е да ставите малку сол во машината при последното перење.

Ова е исклучително ефикасен метод ако ги сушите алиштата надвор на сонце. Вашата облека ќе биде мека и чиста.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *