Десерт во чашка кој може да го правите заедно со вашите деца

Состојки:

– 100гр. овесна каша

– половина чаша сок од јагоди

– 3 лажици мед

– 300гр. грчки јогурт

– 100гр. јагоди

Подготовка:
Јагодите или другото овошје по желба пресечете ги на коцки и распоредете ги во чаши. Овесната каша измешајте ја со една лажица мед и сок од јагоди.

Добро промешајте и распоредете врз овошјето. Врз тоа ставете веќе подготвен јогурт измешан со мед и арома од ванила.

– 2 мали екстракти од ванила

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *