Десерт на денот: Чоколадни бомбици со банана

Состојки:

1 банана
1 лажица путер
2 лажици вода

1 лажичка цимет
малку екстракт од ванила

Прелив:
Неколку коцки темно чоколадо и една лажица млеко (по избор)

Подготовка:

Во поголем сад измешајте ги сите состојки за основната смеса, па убаво соединете ги со раце. Со дланките направете топчиња со саканата големина и ставете ги во замрзнувач додека го подготвувате преливот.

За прелив стопете го чоколадото, по желба додадете една лажица млеко за потечна текстура. Потоа потопете ги топчињата во чоколадото и ставете ги на плех обложен со хартија за печење. Ставете ги во фрижидер неколку часа за да се стегне чоколадото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *