Докторите ја открија „тајната“ за трајното слабеење – како да ја задржите тежината без вежбање

Кога станува збор за менопаузата, жените ќе направат се за да се обидат да избегнат непотребно зголемување на телесната тежина во средината на животот. Но, иако неуспешните диети брзо ќе ја променат тежината, општо е познато дека тие се неодржливи и потоа ќе доведат до враќање на тежината понатаму.
Д-р Канди Ахнаимуган е специјализиран за управување со тежината и откри дека правењето мали прилагодувања е подобрата опција кога станува збор за губење на тежината во оваа фаза од животот.

Таа објасни: „Ова е тајната за трајно слабеење“.
„Прво, наместо да правите драстични промени во вашите навики во исхраната, само направете мали на кои полесно се држите. „Второ, треба да се фокусирате на отстранување на непотребното јадење од вашиот живот“. Како пример, таа ги повика луѓето да не го завршуваат остатокот од храната ако се чувствуваат сити по две третини од чинијата. Јадењето на остатокот не ви обезбедува дополнително уживање, рече таа. „Тоа се непотребни калории“.

Д-р Анаимуган продолжи да објасни дека прекинувањето на непотребното јадење значи дека луѓето јадат помалку, но не се чувствуваат лишени од храна, што обично може да доведе до желба. Има буквално стотици примери на непотребно јадење во животот на повеќето луѓе, рече таа. Кога го елиминирате непотребното јадење, јадете помалку, не се чувствувате лишено и затоа можете да се придржувате до планот за слабеење доволно долго за да ги видите резултатите и да ја задржите тежината доживотно.

Идеалниот план се заснова на елиминирање на непотребното јадење. Тоа се вклопува во вашиот животен стил и станува дел од него. Генеричкиот совет за секој што се здебелува е да оди во теретана, објасни таа. Иако вежбањето е високо препорачливо за целокупното физичко и ментално здравје, за жените кои минуваат низ менопауза тоа има минимален ефект врз губењето на тежината.

Внимателно одевте во теретана неколку недели, а потоа бевте шокирани и вознемирени кога видовте дека вашата тежина не попушти. Ова не е ненормално. Всушност, тоа е очекувано. Таа рече дека многу од нејзините клиенти претходно се „обвиниле себеси“ што не вежбале доволно, но таа ги уверила дека тоа е така. Ова не е причината поради која не можеа да ослабат, рече таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *