Домашни трикови од 90-тите кои се релевантни денес

Денес, се за што можеме да се сетиме може да се најде во продавниците. И веќе неколку години и во онлајн продавниците и не е ни потребно да го напуштиме нашиот дом за да купуваме.
Еве неколку неверојатни домашни трикови кои беа дел од секојдневниот живот на секое домаќинство во 1990-тите. Но тоа не е сѐ! Денес се во тек и секогаш можат да дојдат во употреба ако е потребно.

Најлонски хеланки
Кревкиот, но незаменлив елемент на женската гардероба бараше не само внимателно носење, туку и генијалност. Затоа, кога јамката била применета на ѓубрето, таа не отишла веднаш во ѓубрето, а јамката во прашање била “камуфлирана” со помош на безбоен лак за нокти, а ѓубрето продолжило да се носи сè додека не се “расфрли” целосно. И тогаш испрани хеланки биле користени како парчиња во секојдневниот живот или јажиња за врзување краставици и уште една во градината.

Маскара и кармин
Изветрената маскара била “оживеана” со неколку капки за очи во неа. Остатоците од карминот обично биле отстранети со мечеви со памучна глава свиткани околу него, И нај пестеливите убавици са прибирали остатоците от различни червила, потопили ги на водна бања, добивали нов колорит, и изсипвали резултантната течност в празно червила, кое го поставили за броени часа в фрижидера и после пак го употребили.

Газа и памук
Пелените и женските хигиенски производи се појавија во 1990-тите, но не беа во џебот на многумина. Затоа во секојдневниот живот жените на старомоден начин користеле производи од памучна марла на сопствено производство и за женски завои и пелени, кои потоа переле, преготвувале и повторно влегувале во употреба.

Детска храна
Во 90-тите, веќе беше на полиците, но не сите мајки можеа да си дозволат да го купат. Затоа импровизираните детски житни култури биле хит дома. За да го направат ова, мајките земале елда или жито, кои ги благи во мелница за кафе. Често дедото, бабата и дедото или постарите деца биле вклучени во ова монотонско дело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *