Д-Р ПЕРИШИЌ ОТКРИВА: Еве што се случува со вашето тело ако пиете КАФЕ СО МЛЕКО!

Повеќе од 90 отсто од луѓето во Србија пијат две до три кафиња дневно. Дали го претпочитате со или без млеко?
Препорачаната количина кафе што треба да ја пиете во текот на денот е две големи шолји или 4 мали. Од античко време е познато дека главната состојка на кафето, кофеинот, создава зависност и затоа луѓето кои престануваат да го пијат доживуваат ефект на „повлекување“, кој се манифестира преку главоболки, умор, па дури и некој вид на депресија.

Сепак, кафето има и многу позитивни ефекти врз организмот. Тој е одличен диуретик, па затоа е неопходно да се пие вода со него. Има и одлични антиоксидантни својства.

Сепак, кравјото млеко заедно со белото брашно, белиот шеќер и солта се повеќе добива статус на озлогласена храна, иако е тешко да се замисли животот без него. Сепак, различните студии се повеќе покажуваат дека млечните производи со лактоза се „виновникот“ за стомачни проблеми.
Некаде околу 15 до 17 проценти од Србите се нетолерантни на лактоза, тоа е голем процент. Грците, на пример, не поднесуваат често лактоза, фета е кисела и многу преварена, така што нема многу лактоза. Можам да користам фета, но не и други бели сирења. Ако сме нетолерантни на лактоза, ако имаме ниско ниво на ензим на лактоза, болка, надуеност, подригнување, дијареа ќе се појави помеѓу осум и 12 часот. Ако нема, ние сме толерантни на лактоза – вели д-р Воислав Перишиќ, гастроентеролог за ТВ Прва.

Постои и теорија дека на возрасните воопшто не им треба млеко.

– Го прашав професорот од Шефилд, дали воопшто ни треба млеко кога ќе пораснеме? Знаеш што ми кажа? Ефтино е и секаде, јадете месо и маснотии и ќе бидете здрави. Не ви треба млеко. Млекото е неопходно до 12-тиот месец од животот, но не и после тоа. Ефтин е и има калциум. Тоа е филозофијата на млекото – објасни д-р Перишиќ.

Кај народот постои верување дека не е добро кафето да се меша со млеко, бидејќи му прави проблеми на желудникот.

– Не се согласувам, поддржувам мешање, тоа е само условување на вкусот на кафето. Пијам инстант кафе со млеко, имам 75 години, ништо не ми фали. Затоа, кафето и млекото можат да одат заедно – вели д-р Перишиќ и објаснува кое млеко е подобро.
Само магарето, кое е и најскапо, не прави проблеми, но има силен мирис. Мака е да го пиеш и кога си возрасен, замисли да го натераш детето да го испие.

Нема докази дека оваа комбинација е лоша. Кафето, кога ќе му се додаде млеко, губи малку од своите антиоксидантни својства, кои се една од големите предности на овој црн пијалок“.

МИТ: Потемно кафе – повеќе кофеин

Повеќе печено кафе има повеќе антиоксиданси. Ќе го препознаете по бојата, има потемна боја. Заблуда е и дека ова кафе има повеќе кофеин, тоа не е точно, само има појак вкус, горчливо е и помалку кисело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *