Еве како да ги излечите отечените и болни зглобови со правилна употреба на ловоров лист

Погледнете како да се ослободите од шипките и да ги излечите отечените зглобови.

Бунините се предизвикани од таложење на сол во телото. За нивното формирање придонесуваат грип, ангина, гихт, слаб метаболизам, неправилна исхрана, ревматски инфекции и неудобна облека.
Бумчињата на стапалата се вистински кошмар: многу е тешко да се најдат соодветни чевли, болат и се непожелни.
Нивното работење е само привремено решение. Сепак, традиционалната медицина може да го реши овој проблем.
За третман на буниони, прво е потребно темелно да се исчисти телото од наслаги на сол користејќи пијалок од ловоров лист.

Пијалок од ловоров лист:

Навечер прелијте 1 лажица сечкан ловоров лист со 300 мл вода и варете 5 минути. Потоа, истурете ја течноста во термос и оставете ја до утрото.
Процедете наутро и пијте во мали голтки во текот на денот (не пијте го одеднаш!)
Постапката повторете ја три последователни дена и секоја вечер подгответе свеж пијалок. Повторете го третманот по 7-дневна пауза.
Немојте да се чудите ако имате честа потреба за мокрење. Ова е знак дека солта во телото почнала да се раствора, па малку го иритира мочниот меур.
Резултатите ќе ги почувствувате веќе по десет дена, како и олеснување во целото тело, а болките во зглобовите ќе исчезнат.

Раствор од ловоров лист:

Овој метод на лекување се применува околу 2 месеци, а шипките на нозете целосно ќе исчезнат после тоа.
Земете 5 големи ловорови листови, исечкајте ги и прелијте со 100 мл чист алкохол (70%) или ракија. Оставете го да отстои една недела, па процедете го.
Со добиената смеса истријте ги лепчињата, но пред тоа треба да ги натопите стапалата во топла вода (3 литри вода и 1 лажица сода бикарбона).
Кога ќе ги испарите стапалата, исушете ги, втријте ја смесата, облечете кратки памучни чорапи и легнете.

Раствор со јод и аспирин:

Мешавина од јод и аспирин е одличен лек против болните шипки, зглобови и други израстоци.
Сомелете 5 аспирин или андол (од 200 mg) и додадете во 10 ml јод. Протресете додека аспиринот не се раствори во јод и не стане безбоен.
Секоја вечер со овој раствор тријте ги болните места (болни зглобови и други израстоци). После тоа, загрејте ги стапалата во текот на ноќта. Позитивните ефекти ќе ги почувствувате многу брзо.

Масажа со сапун:

Обичниот сапун ја ублажува болката и воспалението во случај на деформирани шипки.
Изрендајте малку сапун, нанесете го на болното место и нежно масирајте. Исплакнете, исушете и користете јод за да нацртате „мрежа“ над пунџата.
Потопете го стапчето во повидон-јод, а потоа исцртајте хоризонтални и вертикални линии на растојание од 1 см. Кожата на овој начин апсорбира јод. Оставете јодот да се исуши на кожата, па дури потоа облечете ги чорапите. Оваа терапија трае 30 дена.

Раствор со сок од лимон и јод:

Може да нанесете и раствор со сок од лимон и јод.
Неопходно е да се измешаат сокот од лимон и јод во иста пропорција, а потоа растворот да се нанесе на мембраните. Решението помага и во случај на „трн на петата“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *