ЕВЕ КАКО ДА СЕ ОСЛОБОДИТЕ ОД ЦЕЛУЛИТОТ – Диетата без овие 7 намирници ќе ви донесе неверојатни резултати на краток рок

Според достапните податоци, појавата на „кора од портокал“ е секогаш комбинација од неколку фактори: генетска предиспозиција, нарушувања на циркулацијата во ткивата на телото, промени во хормоналните нивоа, неухранетост, пасивен начин на живот и многу други. Во исто време, кога станува збор за начините како да се ослободите од целулитот, на жените не им недостасуваат совети. Индустријата за убавина нуди козметика и исхрана со својства за „горење маснотии“, фитнес, масажи, салони и пластична хирургија. Доколку редовно вежбате и не ги занемарувате процедурите за лимфна дренажа, а целулитот се уште е таму, проблемот најверојатно е во исхраната.

Дознајте која храна го влошува изгледот на кожата и ви ги влошува проблемите – понекогаш е доволно да исклучите неколку намирници од исхраната, па омразениот целулит да стане речиси невидлив. Затоа чекорите кон вашето ново јас секогаш започнуваат со здрава исхрана со правилно формулирана диета.

Сирење
Сирењето има многу корисни својства. Неколку парчиња моцарела со свеж зеленчук воопшто нема да ви наштетат, но секогаш треба да знаете кога да престанете. Нашиот главен непријател, како и во случајот со месни деликатеси, е натриумот. Ја задржува водата во телото, го успорува метаболизмот и го прави целулитот повидлив.

Месни деликатеси
Колбасите, шунката, па дури и саканата пршута се сигурен начин за создавање целулит. Високата содржина на натриум не само што може да ја направи „кора од портокал“ уште повидлива, туку може да доведе и до многу посериозни здравствени проблеми, вклучително и проблеми со бубрезите.

Овошни јогурти
Дури и малите теглички јогурт во кои уживате за време на ручекот или појадокот можат да придонесат за појава на „кора од портокал“ на бутовите и задникот. Работата е во тоа што многу од нив имаат „тон“ додаден шеќер. Една порција содржи во просек од 15 до 29гр шеќер – приближно исто како и вашите омилени бонбони. Ова не значи дека треба целосно да се откажете од омилениот овошен јогурт, само изберете опции каде што концентрацијата на шеќер не надминува 11 грама – на пример, грчки јогурт.

Газирани и слатки пијалоци
Колагенот игра клучна улога во мазноста на кожата, а шеќерот го забавува нејзиното производство. За разлика од колачите и чоколадите, слатките пијалоци може да изгледаат прилично безопасни. За да може кожата секогаш да биде еластична и затегната, вреди да се откажете од сите слатки газирани сокови и пакувани сокови, како и од алкохолни коктели со сирупи во составот. Пијте чиста вода, овошни сокови, а на забавите одлучете се за чаша вино.

Сосови
Готови сосови, чиј асортиман на полиците на супермаркетите е огромен, треба еднаш засекогаш да се избришат од шопинг листата. Во составот на готовите сосови нема ни трага од свежи домати, но затоа е полн со Е-адитиви, бои, конзерванси, заситени масти и огромно количество сол. Ако не можете да го замислите животот без сосови, подгответе ги сами дома. Да, не е лесно, но е добро за вашето здравје.

Бел леб
Неколку пати пишувавме за опасностите од белиот леб, а сега повторно е тука нашиот „херој“. Вишокот на брзи јаглехидрати, кои се претвораат во шеќер во процесот на варење, придонесува не само за зголемување на телесната тежина, туку и за намалување на производството на колаген, што ги прави целулитните испакнатини поголеми и позабележителни. Наместо бел леб, обидете се да консумирате леб од цели зрна.

Брза храна
Во борбата против целулитот, брзата храна е контраиндицирана дури и за оние со добар метаболизам. Високата содржина на масти, брзи јаглехидрати, конзерванси и зачини, а да не зборуваме за огромното количество сол што е дел од „тректите“ негативно влијае на вашиот изглед. Се разбира, ретко и по исклучок можете да си дозволите порција помфрит (дури и моделите го прават тоа), но претерувањето со таква храна едноставно е контраиндицирано.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *