Еве што се случува ако ги испрскате нозете со лак за коса

Излегува дека лак за коса може да се користи не само за одржување на стилска фризура, туку и за сосема различни цели. На пример, да ги испрскате нозете.Отсекогаш сум бил воодушевен од способноста на еден мој пријател постојано да оди во штикли. Можете да ја видите во патики само на утринско џогирање или на прошетка во шума.онекогаш Лариса носи стилски чевли со тенки потпетици, сандали или чизми со високи потпетици. Да бидам искрен, дури и малку ѝ завидував: по неколку часа поминати во штикли, стапалата страшно ме болат, чевлите ми ги повредија стапалата и се формираа плускавци.

Убавината бара жртва, си помислив, уште еднаш.
Но, еднаш, за време на разговорот со неа, се пожалив дека морам да носам балетанки, шегувајќи се дека очигледно моите стапала не се направени за високи потпетици. Лариса, облечена како и обично во чевли со високи потпетици што го одземаат здивот, праша што е проблемот. Ѝ ги покажав стапалата, обвиткани во валани чевли и се пожалив на калуси, кои сигурно ќе се појават буквално неколку часа по облекувањето на штиклите.

Тогаш мојот пријател ми ја откри својата тајна, изненаден што веќе не знаев за тоа. За да се чувствувате удобно во чевли со потпетици и да заборавите на уморните стапала и непријатните калуси, само треба да ја посипете ногата со обичен лак за коса.
Факт е дека главната причина за појавата на калуси на стапалата е лизгавата внатрешна површина на чевелот. Додека носите „папучи“ на потпетиците, стапалото може да се движи напред, предизвикувајќи непријатност. Попрскајте го стапалото со лак за коса и цврсто ќе се залепи на влошката и ќе ви го олесни животот многу.

Следниот ден го пробав овој лакот за коса. Резултатот беше неверојатен – цел ден го поминав во високи потпетици и, ете, стапалата воопшто не ме болеа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *