Житарка која ги чисти крвните садови

Количините на супстанции содржани во оваа житарка го зајакнуваат целото тело и спречуваат болести
Се работи за хељдата. Постојат неколку причини зошто треба да ги вклучите овие житни култури во вашата исхрана.

Бенефити од конзумирање на хељда:

Третман на вируси и заразни болести
Кашата од хељда одамна е препишана од лекарите на пациенти кои страдаат од настинки. Ова се должи на позитивното влијание на рутинот. Рутинот ги обновува sидовите на крвните садови, така што моќта на хељдата е одамна позната во медицината.

Ја подобрува состојбата на крвните садови
Рутинот е толку добар во зајакнувањето на крвните садови што фармацевтската индустрија го користи за производство на лекови. Хељдата е особено корисна за луѓето кои страдаат од дијабетес. Каша од хељда помага при хемороиди, проширени вени, срцеви и венски патологии. Ако ги замените компирите и лебот со хељда, сериозно ќе го подобрите вашето здравје.

Лекува анемија со дефицит на железо
Кога недостасува хемоглобин во крвта, тоа значи дека вашите клетки гладуваат. Хељдата е богата со железо, па затоа се препорачува за луѓе кои страдаат од анемија. Во тешки случаи, задолжително е да се консумираат лекови пропишани од лекарите, но и диета богата со железо, вклучително и хељда.

Совршена диета за бремени жени
Хељдата има високо ниво на фолна киселина, што е особено неопходно за здравјето на идната мајка и бебе, бидејќи го стимулира производството на крв и го прави телото поотпорно на штетните влијанија од околината.

Спречува радиоактивно зрачење
Хељдата содржи голема количина калиум, фолна киселина и други елементи во трагови кои ги отстрануваат радионуклидите од телото, го блокираат јонизирачкото зрачење и ги спречуваат ефектите на штетните природни фактори.

Рецепт за каша од хељда:
Потребно: вода, сол, брашно од хељда
Подготовка: Ставете солена вода на шпоретот да зоврие. Кога ќе зоврие, тргнете од оган и додадете брашно од хељда. Мешајте додека не добиете мазна смеса. Можете да додадете: сирење, крем, јогурт, други семиња (ореви, семки од тиква, семки од сончоглед) во оваа каша, или можете да направите слатка каша со додавање мед, суво грозје и сл. во каша од хељда.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *