Заборавен народен лек: Нашите баби се колнеа во НЕГО, еве што лечи и како да го користите ЛИСТОТ ОД ЗЕЛКА

Сите знаеме дека храната што ја консумираме секојдневно содржи високо ниво на различни хранливи материи и придонесува за нашето здравје. Затоа го јадеме, нели? Некои од здравата храна имаат лековити својства кога се консумираат. Некои, од друга страна, имаат лековити својства кога се нанесуваат директно на кожата. Дали знаевте дека една од најдобрите намирници за нанесување на вашата кожа е зелката? Верувале или не, облогите од зелка се вообичаени во домашната медицина и се исклучително ефикасни. Откријте шест внатрешни и надворешни начини на кои можете да ја користите зелката за да го лекувате вашето тело на изненадувачки начини.

Внатрешна употреба
Само додадете ја зелката во вашата омилена супа или згответе ја заедно со зеленчук и можете да ги искористите нејзините неверојатни лековити својства. Можете да го јадете и сиров, во салата, но и во комбинација со моркови и јаболка, кои дополнително ги засилуваат благотворните својства на зелката.
Дијабетес
Зелката има моќно антихипергликемично својство, што значи дека овој многу здрав зеленчук има моќ да го намали нивото на шеќер во крвта и да го контролира дијабетесот. Овие ефекти може да се постигнат со конзумирање на мала количина варена или сирова зелка со секој оброк или со консумирање сок од зелка два пати на ден.

Срцева болест
Зелката содржи и тоцијанин, полифенол растворлив во вода кој го намалува воспалението и ги зајакнува капиларите, спречува згрутчување на крвта и го олеснува ослободувањето на азотен оксид. На овој начин зелката всушност ја спречува појавата на срцеви заболувања и срцев удар. Поради оваа причина, треба да консумирате најмалку две лажици варена зелка или чаша сок од зелка дневно.

Дигестивни проблеми
Зелка содржи високо ниво на калиум кој го балансира нивото на течности во телото. Содржи и многу витамин Ц и антиоксиданси кои ги штитат клетките од токсини и слободни радикали, како и витамини Е и К, сулфур, бета-каротен, калиум, магнезиум, калциум… Медицинските експерти тврдат дека конзумирањето варена зелка може да помогне при третман на дијареа, стомачни проблеми, чирови и запек. Од друга страна, ферментираните видови зелка, како што е кисела зелка, може да се користат за лекување на синдром на нервозно дебело црево, воспалителна болест на цревата и заразна дијареа.

Надворешна употреба
Можеби звучи чудно, но вистинито е – нанесувањето зелка на раните навистина може да ви помогне да ги залечите. Еве што треба да знаете:

Враснати нокти
Многу луѓе користат зелка за да го отстранат гнојот од вродените нокти и да спречат инфекција. Само треба да завиткате неколку листови зелка околу тој палец и да го прицврстите со завој. Потоа покријте го завојот со чорап и оставете го да делува преку ноќ. Отстранете го завојот наутро и повторете ја постапката следната ноќ. По отстранувањето на завојот наутро, натопете

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *