ЗА 5 ДЕНА ГИ ЛЕКУВА СИТЕ БОЛКИ НА КОСКИТЕ И Зглобовите: Додајте 1 билка во медот, а еве како да ја користите (РЕЦЕПТ)

Веројатно знаете се за придобивките од медот, но кога ќе се помеша со ловоров лист, се создава моќен природен лек.
Ловоровите листови се богати со хранливи материи. Содржи фитостерол, линалол, есенцијални масла, танини, камфор и киселини. Накратко, ловоровиот лист е богат производ кој му помага на нашето тело да ги компензира елементите што ни недостасуваат. Комбинацијата на мед и ловоров лист само ги подобрува неговите лековити својства, бидејќи медот е богат со корисни витамини и микроелементи. Оваа комбинација помага при болки во зглобовите, бидејќи го отстранува вишокот сол од телото.

Како да го направите овој народен лек?

Користете едно пакување ловорови листови и 3 лажици мед. Прво истурете го ловоровиот лист во тенџерето, а потоа додадете околу 1,5 l вода и држете го околу 20 до 30 минути. Ловоровите листови сварете ги на шпорет така што ќе ја оставите водата да се загрее и потоа се варат 5 минути. После тоа, извадете го ловорот од шпоретот.

Изладете го добиениот чај околу 40 минути на собна температура. Извадете ги листовите од чајот, а потоа додадете 3 лажици природен мед. Третина од добиениот чај со мед се пие секој ден 5 дена. После ова, направете пауза околу 3 недели.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *