Здрави навики во исхраната кои ќе ви го променат животот

Нема потреба постојано да барате различни начини на јадење. Постојат неколку совети кои го поминуваат тестот на времето, па дури и самите експерти ги следат. Еве неколку навики за живеење, што за возврат ќе го променaт начинот на кој јадете

Не се откажувај од ништо
Јадете ја храната во која уживате. Клучот е да се направи тоа во помали количини. Ова е првата промена што треба да ја направите. Ова ќе ви помогне да потрошите помалку пари. Најлошото нешто што можете да направите е да бидете премногу строги и да прејадете, бидејќи не сте задоволни со исходот.

Секогаш имајте план
Лесно е да се фатите во замката во менито на ресторанот кога сте гладни и сè изгледа добро. Вие не треба да нарачате само пилешки гради со варен зеленчук. Тоа би било здодевно. Нарачајте го она што го сакате, но балансирајте го оброкот во остатокот од денот. Ако знаете дека заминувате на вечера да јадете стекови и компири, немојте да јадете месо и јаглени хидрати за време на ручек. Бидете сигурни дека исто така консумирате овошје, зеленчук, ореви и семиња за време на другите оброци овој ден. На овој начин парче стек нема да и наштети на вашата исхрана и ќе бидете задоволни.

Заборавете броење калории
Ослободете се од оваа навика и наместо тоа фокусирајте се на здрава храна за вас. Наместо колку калории содржи, прашајте од каде доаѓа оваа храна и дали е хранлива. Најздравата храна богата со хранливи материи, ќе ве задржи сити подолго време, ќе помогне да одржите стабилно ниво на шеќерот во крвта, ќе се минимизира апетитот и ќе му помогне на мозокот да му сигнализира на стомакот, кога сте нахранети. Со други зборови, не мора да поминувате низ сите проблеми на пописот.

Не јадете здодевна храна
Можеби некој постојано ве тера да јадете само варен зеленчук. Но, вистината е, дури и дека тие можат да бидат многу здодевни! Секогаш вклучувајте адитиви со висока содржина на вкус кон зеленчукот, како соја со маслиново масло и лук или јадете ги со маслиново масло, пред да ги испече. И можеби ќе додадете малку сол, бибер и лук?
Имајте добар оброк за ручек
Мора да сте слушнале дека треба да имате најважен оброк од вашиот ден. Но, можеби не сте толку гладни наутро. Всушност, твојот најголем оброк треба да биде околу пладне. Тогаш вашето варење е на врвот и може да го нахрани телото кога навистина му е потребно гориво. Но, „голем“ не значи да се јаде плескавица и пржени компири. Ручекот треба да ги нагласи протеините и зелените плодови, како што се пилешки стек и салата, на пример.

Не се чувствувајте виновни
Ако постојано размислувате за вашата тежина и што јадете, јадењето ќе го изгуби својот најголем шарм – задоволството. Мислете дека јадете нешто убаво кога јадете. Направете го тоа без да се чувствувате виновни за себе.

Јадете разновидна храна
Зелена, портокалова, црвена, виолетова, жолта, итн. Ја гледате сликата, нели? Јадењето шарена храна ќе му овозможи на вашето тело голем број на фитонутриенти и природно ќе ве насладува. Ова ќе ви помогне да ја намалите нездравата храна. Настојувањето за разновиден внес на производи од сите бои на виножитото ќе ви помогне да го зголемите внесот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *