Здравствени придобивки од лененото семе

ленено семе-здравствени придобивки-омега-3-влакна
Ако сте вегетаријанец или не јадете риба, лененото семе може да биде вашиот најдобар извор на омега-3 масти
Здравствените придобивки од лененото семе главно се должат на неговата содржина на омега-3, лигнани и влакна.

Ако сте вегетаријанец или не јадете риба, лененото семе можеби е вашиот најдобар извор на омега-3 масти, пишува iwoman.bg.

Извор на алфа-липоична киселина (ALA):

Лененото семе е богат извор на алфа-линоленска киселина (ALA), омега-3 масна киселина. АЛА е една од двете есенцијални масни киселини кои мора да се добијат преку консумирање храна бидејќи телото не ја произведува.

Една латиноамериканска студија на 3.638 луѓе покажа дека оние кои јаделе повеќе АЛА имале помал ризик од срцев удар од оние кои консумирале помалку АЛА. Дополнително, главниот преглед на 27 студии во кои беа вклучени над 250.000 луѓе покажа дека ALA е поврзана со 14% помал ризик од срцеви заболувања. Повеќекратните студии исто така ја поврзаа АЛА со помал ризик од мозочен удар. Неодамнешниот преглед на набљудувачките податоци, исто така, покажа дека ALA има придобивки за здравјето на срцето споредливи со еикозапентаеноичната киселина (EPA) и докосахексаеноичната киселина (DHA), две од најпознатите омега 3 масти.

Извор на лигнани:

Лигнаните се растителни соединенија кои имаат антиоксидантни и естрогенски својства кои можат да помогнат да се намали ризикот од рак и да се подобри здравјето. Интересно е тоа што ленените семиња содржат до 800 пати повеќе лигнани од другите растителни намирници. Набљудувачките студии покажуваат дека оние кои јадат ленено семе имаат помал ризик од рак на дојка, особено жените во постменопауза. Канадско истражување на повеќе од 6.000 жени, исто така, покажа дека оние кои јаделе ленено семе имаат 18% помали шанси да развијат рак на дојка.

Извор на влакна:

Лененото семе придонесува во исхраната со растворливи влакна (кои сочинуваат 20 до 40% од составот на лененото семе) и нерастворливи влакна (60 до 80% од лененото семе). Ова дуо со влакна се ферментира од бактерии во дебелото црево, зголемувајќи ја столицата и доведувајќи до поредовно движење на дебелото црево. Од една страна, растворливите влакна ја зголемуваат конзистентноста на цревната содржина и го забавуваат варењето. Помага во регулирање на шеќерот во крвта и намалување на холестеролот, покажува една студија. Нерастворливите влакна, од друга страна, овозможуваат повеќе вода да се врзе за столицата, зголемувајќи го нејзиниот волумен и резултира со помека столица. Ова е корисно за спречување на запек и за оние кои имаат синдром на нервозно дебело црево или дивертикуларна болест.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *