ЗИМНИЦА НА МАЛКУ ПОИНAКОВ НАЧИН: Салата со урда и зачинета пиперка во тегла

За оние кои веќе ги пробале сите вообичаени начини на подготовка на пиперки за зимата, ви носиме интересен рецепт и можност да пробате нешто ново!

Состојки:
2 кг црвени пиперки
4-6 чешниња лук
4 ловорови листови
1 л вода
3 dcl оцет
3 дамки сол

2 дамки шеќер
3 dcl масло
40 к.л. сенф

Подготовка:
Исчистете ги пиперките и исечете ги на мали коцки.
Сварете оцет, вода, сол, шеќер, ловоров лист и цел лук.

Кога ќе зоврие додадете ги пиперките исечкани на коцки и варете околу 10 минути.
Исцедете ги, отстранете ги ловоровиот лист и лукот и добро изладете.
Сенфот и маслото измешајте ги, па додадете ја изладената пиперка и убаво измешајте.,

Наполнете ги врелите тегли, на крајот ставете малку врело масло во секоја наполнета тегла и затворете ја.
Ставете ја во загреана рерна 10 минути, а потоа покријте ја со крпа и оставете да се излади, по можност преку ноќ.

Забелешка:
Од оваа количина се добиваат само 6 мали тегли салата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *