ЗЛАТНА МАСКА: Ставила куркума на лицето, а по 10 минути не можела да им верува на очите!

Пред неколку векови, кога Римјаните слушнале за привлечноста на куркумата, барале таа да биде испорачана во Рим, а наскоро овој зачин станал најважниот третман за убавина за жителите на овој град.

Оваа маска е одлична за акни, црвенило, темни дамки, темни кругови, влакна на лицето и брчки. Совршен производ за вашето лице!

Пред да ја нанесете подготвената маска, би било добро да носите облека што нема ништо против да се извалка или воопшто да не носи облека. Исто така, би било добро да носите ракавици, бидејќи куркумата може да предизвика кожата на вашите прсти и ноктите да пожолтат.

За да ја подготвите оваа прекрасна маска од куркума, потребни ви се следниве состојки:
куркума
– брашно
– бадемово масло
– млеко
– САД
– лажица

Подготовка
Во сад се ставаат 2 лажици брашно и 1 лажичка куркума, па се додава 1 лажица бадемово масло и исто толку млеко за да се добие кремаста смеса, се меша.

Прво исчистете го лицето, а потоа нанесете ја подготвената крема. Оставете ја маската на лицето 20 минути, а потоа исплакнете со топла вода.
Акни, црвенило, воспаленија, темни дамки, темни кругови, коса и брчки, сето тоа може да се лечи со оваа прекрасна маска, која, како што можете да видите, многу лесно се подготвува.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *