Зошто смоквите се толку здрави и неопходни за човекот?

Поволностите од редовно јадење смоква:
Го намалува шеќерот во крвта
Листовите од смоквата го намалуваат шеќерот во крвта. Тие може да се користат и при приготвување на различни јадења, но и да се прави чај од нив.

Го подобруваат расположението
Содржат голема количина витамин Б комплекс, кој ни дава енергија и обезбедува еластичност на кожата и силни мускули. Уште една поволност е што ја подобрува концентрацијата, помнењето и целокупното расположение. Може да помогне и во регулација на несоница и ПМС.

Го намалува крвниот притисок
Тие се одличен извор на калиум кој помага при намалување и регулацијата на крвниот притисок. Калиумот е слабо достапен во храната, а неопходен ни е за нормално функционирање на организмот.

Помага при слабеење
Добар извор на прехранбени влакна кои го подобруваат варењето на храната и поради кои имаме подолго чувство на ситост, па така помага при губење на килограми. Освен тоа, смоквите се добри и за намалување на холестеролот во крвта. Во 100 грама смокви има само 74 калории.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *