Идеалeн напиток за есенските денови: Топло чоколадо со јаткасти плодови

Потребни состојки:

50 мл млеко
250 г црно чоколадо

1 лажичка мед
Малку печени лешници и бадеми

Малку рум
Начин на подготовка:
Загрејте го млекото, додајте го чоколадото искршено на коцки и мед и мешајте додека да се растопи.

Потоа, додајте ги печените бадеми и лешници сечкани на парчиња и промешајте.
Во чашата сипете малку рум, сипете го топлото чоколадо и по желба додајте шлаг.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *