ИМАТЕ АКНИ НА ГРБОТ – ЕВЕ КАКО ДА СЕ ОСЛОБОДИТЕ ОД НИВ: Трик кој ќе ве спаси

Забележаните акни можат да бидат болни, а причините можат да бидат различни. Можете да ги барате во погрешна исхрана, па дури и во нетолеранција кон некои намирници. Покрај тоа, лошите хигиенски навики можат да придонесат надворешно да го влошат овој проблем. Ако сакате да се ослободите од нив по природен пат, обидете се да ги следите овие правила.

1. Носете облека од природни материјали во која кожата може да дише.
Памук, вискоза, баббус лен – еве што треба да барате на етикетата кога купувате маички, особено оние што одат директно на вашата кожа. Синтетичките материјали како најлон или полиестер ја прават вашата кожа да се поти. Така се создаваат услови мртвите клетки и нечистотијата да се залепат на грбот, да ги инфицираат порите и да создаваат мозолчиња на грбот. Поминете со пегла преку маицата што ја носите за да ги убиете бактериите со топлина.

2. Носете чист градник.
Изборот на вистинскиот градник понекогаш е цела наука, особено ако имате мозолчиња на грбот. Дали вашите гради ќе бидат опуштени зависи од нивната форма и големина, а условите што ќе ги создадете за развој на бактерии, а со тоа и акни на грбот зависат од нивната чистота. Идеално, треба да имате чист градник секој ден. Не можете ни да замислите колку нечистотија може да собере на ова парче долна облека. Покрај тоа, таа е една од главните причини за непријатните мириси.
3. Променете го детергентот за перење.
Некои детергенти во прав тешко се раствораат во вода и остануваат во траги на облеката, а со тоа стигнуваат до кожата на грбот. Пробајте различни варијанти и видете дали има некое движење. Наместо прашок, обидете се да користите течен детергент за перење. За да ги уништите бактериите, можете да ги „дезинфицирате“ белите алишта со белило. Редовно менувајте ја и мијте ја постелнината во која спиете.

4. Туширајте се после тренингот.
Одлично е што правите физичка активност, но измијте ги доказите дека сте тренирале веднаш штом ќе се вратите дома. Пот може да ги затне порите и тоа се условите за развој на акни на грбот.причини за мозолчиња на грбот
5. Добро исплакнете го регенераторот за коса.

Верувале или не, но тоа е една од најчестите причини за појава на акни на грбот. Не е доволно само да го измиете од косата, туку и од рамената и грбот. Не е препарат за кожа и како што не се препорачува да се втрие во скалпот, не се препорачува ниту за грбот. Кондиционерите се полни со силикони и други хемиски супстанци кои можат да ги затнат порите. Најдобро е да ја навалите главата напред при миење и плакнење на косата, а можете да нанесете и регенератор откако ќе завршите со туширање и само да ја исплакнете косата преку кадата. За време на туширање, при плакнење на регенераторот за коса, најдобро е водата да биде малку поладна за да ги намалите проширените пори. Топлата вода ги проширува порите и бактериите, клетките на кожата и остатоците од регенераторот лесно навлегуваат во нив, а сето тоа заедно резултира со појава на акни на грбот.

6. Изберете производи за нега на кожа без маснотии.
Лосионите за тело и кремите кои ги нанесувате на грбот не треба да бидат премногу мрсни доколку сакате да најдете начин да се ослободите од мозолчињата на грбот. Многу подобра варијанта се третманите во форма на гелови кои кожата побрзо ги впива.

7. Променете ја исхраната.
Навистина, дали сте обрнале внимание на тоа како тоа што го јадете влијае на состојбата на вашата кожа? Многу често, она што го внесуваме во нашето тело се рефлектира во убавината на нашата кожа и коса. Покрај брзата и готова храна полна со конзерванси и адитиви, за мозолчиња често се обвинуваат и млечните производи. Зошто да не се обидете да ги исфрлите овие намирници од вашата исхрана барем еден месец и да јадете посвежа храна? Дали телото на детето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *