Имате проблем со проширени вени: Оваа е решението за вас – Природни мелеми за ПРОШИРЕНИ ВЕНИ

Проширените и изразени вени можат да бидат не само естетски туку и сериозен здравствен проблем. Постојат многу домашни природни лекови од зеленчук за оваа ситуација кои можат да помогнат да се ублажи.

Зелката е полна со хранливи материи, вклучувајќи витамини А, Б, Ц, Е, К и минерали како што се калиум, магнезиум, калциум, сулфур и така натаму. Високото ниво на сулфур во листовите зелка е она што го издвојува. Сулфурот ја уништува ферментацијата во крвта, дава олеснување и го намалува отокот.

Како се користи зелката за вени?
Еден начин е добро да ги измиете листовите зелка и потоа да направите паста во добар блендер, со додавање на вода. Нанесете го на вените на нозете. Завиткајте го со завој или газа. Оставете да делува неколку часа. Друг начин е да се направат облоги за вени од цели листови зелка. Повторно добро измијте ги листовите зелка. Изберете ги поголемите. Задебелениот дел пресечете го на средина. Раширете го листот и покријте го воспаленото место. Држете додека не се исуши, за да можете да ставите други.

Јаболков оцет како лек за вените
Ако сè уште не сте стекнале навика редовно да имате јаболков оцет во вашата куќа, сега е време да го промените. Јаболковиот оцет ја подобрува циркулацијата, а многу е корисен кога не е добра циркулацијата и кога токму поради таа причина се задржува крвта во долните екстремитети и се создаваат проширени вени. Исто така, има смирувачки ефект и ќе ја намали болката што може да ја почувствувате како резултат на воспаление на вените. Кога станува збор за подобрување на циркулацијата, ќе имате корист од внатрешната потрошувачка на јаболков оцет. Едноставно измешајте 2 лажички оцет со чаша вода и пијте го два пати на ден.

И од јаболков оцет можете да направите едноставен прелив за вени. Само натопете газа во неа и ставете ја на проблематичната област. Оставете да делува до половина час, а потоа исплакнете. Јаболковиот оцет е таков микс на витамини и минерали кои ја поттикнуваат работата на лимфниот систем. Кога лимфата добро циркулира, нема задржување на течности и токсини во телото, а воспалителните процеси и отечените нозе се помал ризик.

Покрај облогата на вените, постојат и други природни начини да се ослободите од вените и испуканите капилари.

Зелен домат за вени
Оваа обвивка за вените на нозете е народен лек во чие дејство многумина се колнат. Доматите содржат големи количини на антиоксиданс ликопен кој помага да се справите со воспалението. Содржи и супстанца слична на аспиринот, која го спречува создавањето на згрутчување на крвта и ја забрзува циркулацијата. Но, пред се зелените домати се богати со вода и состојки кои ќе го намалат воспалението, заморот во нозете и напнатоста.

Зелениот домат за вени може да се користи на два начина:
Првиот начин е наједноставен и вклучува добивање и миење на неколку зелени домати и нивно сечење на парчиња. Потоа нанесете ги овие парчиња на воспалените јазли на вените на нозете или наредете ги на нозете во круг, како вистинска облога за воспалени вени. За да остане сè на своето место, прицврстете со еластичен завој. Чувајте вака додека не почне да ве боцка, а потоа исплакнете. Иако постојат совети како да го пробате ова со црвени домати, нашиот совет е да се држите до зелениот. Црвените се помеки, посочни и потешко се сечат на прстени. Друг начин да користите обвивки за вени од зелен домат е поефективен, бидејќи вклучува комбинација со јаболков оцет, така што ги имате придобивките од двата од овие третмани.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *