Индиски леб од тава која совршено го менува обичниот: Додадете лук, див лук или спанаќ, а одличен е и како тортиља

Наан е вид на индиски леб кој се пече на тава. Се прави со малку состојки и многу едноставно. Речиси секогаш го имам во веганска варијанта, пишува фудблогерката Кристина Ѓорѓевиќ, вегетаријанец во кујната.

Иако сезоната на див лук (или мечкин лук) одамна помина, овие лепчиња секогаш можете да ги направите со додавање на некои други зеленила.

Можете да додадете спанаќ на нив; можете по печењето да ги премачкате од едната страна со мешавина од маслиново масло и ситно сечкан лук или пак да ги направите без никакви додатоци, како што можеби најчесто ќе одлучите да ги правите.

Рецепт за индиски наан леб од тава со додаток на лук, див лук или спанаќ – рецепт за пециво што може да го замени обичниот леб, а можете да го користите и како тортиља!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *