Брз појадок со кисело млеко – се топи во устата и е мек како душа – без квасец

Ништо како кога куќата мириса на топол, домашен леб, а уште подобро е кога нема да изгубите повеќе од 5 минути за да го подготвите. Станува збор за топче кое се подготвува со кисело млеко, кое на тестото му дава прекрасна мекост и беспрекорен вкус. Мека, вкусна и брза торта, секој може да ја направи.

СОСТОЈКИ

450 гр брашно

250 гр кисело млеко

1 јајце

1 кесичка прашок за пециво
80 мл масло

1 лажичка сол

малку млеко за премачкување и сусам за посипување (по желба)

Подготовката на овој рецепт погледнете ја во ВИДЕО:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *