Испукани пети – како полесно да се ослободите од нив?

Прашањето што да направите ако ви пукнат потпетиците е погодно за луѓе на која било возраст без разлика на полот. Овој проблем е навистина доста чест.
Прво, на нашите стапала се формираат мали пукнатини, кои потоа можат да прераснат во подлабоки, па дури и крвави рани.

Испукани пети – причини
Погрешни чевли
Во лето и пролет, многу од чевлите не ни ја поправаат добро петата. Флип апостолките и сандалите што тапкаат во нашата петица ја оштетуваат кожата.

Синтетички чорапи
Кожата на нозете не може добро да дише, а ако се позатегнати се нарушува процесот на циркулација на крвта. Кожата се суши и пука.
Недостаток на витамин
Понекогаш причината за испуканите пети е поради недостаток на витамини и нарушувања во функционирањето на вашиот метаболизам.

Возраст
Обично по 40-тата година кожата станува посува и има потреба од дополнителна хидратација.
Нарушувања на ендокриниот систем или кожни заболувања
Што да правите кога ви се испукани петите?

За да се ослободите од овој навистина непријатен проблем можете да направите неколку едноставни работи.
Периодично тријте ги со пемза или специјална четка. Можете да користите и пилинг, но не повеќе од еднаш неделно. По туширањето, добро е да ставите крема на стапалата за да ја навлажнете кожата. Правете ја оваа работа секојдневно. Несоодветна нега на стапалата а сепак, ова не е целосно сеопфатна листа на причините за испукани пети. Бањата со морска сол или есенцијални масла би била одличен лек за вашите испукани пети. Останете во него околу 20 минути, а потоа употребете пемза. На петиците можете да ставите вазелин за да ја омекне кожата. Само нанесете го таму каде што кожата се подели. Ако расцепената кожа е веќе премногу длабока, тогаш пробајте маст од аптека, за која консултирајте се со фармацевт или лекар. Добро е на петите да ставате креми со пчелин восок, како и производи кои се богати со витамини А.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *