Исхрана според крвната група – крвна група А

Како што веќе споменавме во првиот дел од „храна според крвната група“, ќе се обидеме да ви помогнеме во изборот на корисна и штетна храна за вас.

Корисна храна за крвната група А
Месо и живина – нема корисна храна од оваа група;
Риба и производи од риба – пастрмка, скуша, крап, сардина, треска, костур;
Млечни производи – тофу, млеко од соја;
Јаткасти плодови и семки – семки од тиква и кикирики;
Мешунките – боранија, леќа, боранија;
Леб и пекарски производи – за вас особено се корисни пекарските производи од никнената пченица и лебот од брашно од соја;
Зеленчук – тиква, рен, зелена салата, цвекло, моркови, пашканат, кромид, лук, боранија;
За вашата крвна група се препорачуваат следниве овошја: смокви (свежи и суви), кајсии, грејпфрут, ананас, цреши, сливи, боровинки, лимони;

Неутрална храна
Месо и живина – пилешко и мисиркино месо;
Риба и производи од риба – туна, ајкула, есетра, сабјарка;
Млечни производи – бело, козјо и преработено сирење, јогурт;
Јаткасти плодови и семки – ореви, костени, бадеми, семки од сончоглед, лешници;
Варива – грашок;
Леб и пекарски производи – ‘ржан, безглутен и пченкарен леб;
Зеленчук – ротквици, краставици, зелена салата, грашок, цвекло, тиквички, репа, целер, карфиол и бриселско зелје;
Овошје – дињи, лубеница, круши, јаболка, грозје, јагоди, малини, рибизли, урми, калинка;

Несоодветна храна
Месо и живина – овчо, јагнешко, свинско, телешко, зајачко, патка, гуска;
Риба и производи од риба – харинга, ослиќ, скуша, камбала, аншоа, кавијар, ракчиња, остриги, лигњи, јастог, школки, октопод;

Млечни производи – свежо млеко, сирење, кравјо путер, урда, крем;
Јаткасти плодови – индиски ореви, ф’стаци;
Мешунки – стар грав, наут;
Леб и пекарски производи – високопротеински и пченичен леб;
Зеленчук – модар патлиџан, домати, пиперки, зелка, компири, црни маслинки, лути пиперки;
Овошје – банани, портокали, мандарини, дињи, папаја

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *