И ЛЕКАРИТЕ СЕ ИЗНЕНАДЕНИ: На празен стомак зеде лажица КОКОСОВО МАСЛО, еве што и се случи

Кокосовото масло има таква хранлива вредност и лековито дејство што треба да се користи во секое домаќинство. Сепак, поради силните политички и фармацевтски лоби, ова масло до неодамна не го добиваше заслуженото внимание. Современите истражувања веќе потврдија дека благотворно делува на заштитата на срцето и крвните садови, го зајакнува имунитетот, го забрзува метаболизмот и го поттикнува слабеењето и го подобрува варењето.

Значително влијае на изгледот на кожата, косата и ноктите кои природно ги храни и негува, помага во побрзо заздравување и обезбедува нивно здравје, сјај и еластичност.

Нема штетни нуспојави и затоа е одлична храна за целото семејство.

За човечкото тело, кокосовото масло на празен стомак е вистински благослов, кој може да ни користи за здравствени цели. Една до две лажици од ова масло наутро пред јадење ќе ги оддалечи одредени болести колку што е можно повеќе од нас.Кокосовото масло има пријатен мирис, содржи вода и мала количина на масни киселини. Кокосовото масло е вистинско богатство за човечкото тело, а најдобро е кога се користи на празен стомак.

Врз основа на различните студии кои досега се направени, придобивките од кокосовото масло се многубројни. Може да се наведат најмалку 10 одлични здравствени придобивки од кокосовото масло кога се зема наутро на празен стомак.

1. Ја намалува големината на половината

Научниците открија дека личноста која консумира 1-2 лажици кокосово масло дневно на празен стомак може да ослабне бидејќи ова масло ефикасно ги согорува калориите кои се акумулираат во телото.

2. Промовира губење на тежината

Ако моментално следите поригорозна диетална програма или редовно одите во теретана, обидете се да консумирате кокосово масло на празен стомак. Тоа е затоа што кокосовото масло може да промовира поефикасно губење на тежината.

3. Ја намалува потрошувачката на храна

Бидејќи кокосовото масло го прави стомакот побрзо да се чувствува сит, му овозможува да ја ограничи потрошувачката на храна што треба да се внесе во телото.

4. Помага за оптималноста на дигестивниот систем

Конзумирањето кокосово масло на празен стомак многу се препорачува за варење. Содржината на кокосовото масло му помага на дигестивниот систем да функционира на најоптимален можен начин.

5. Помага при апсорпција на хранливи материи

Оптималната апсорпција на хранливи материи е неопходна за телото да биде совршено здраво и без никакви тегоби. Употребата на кокосово масло е еден од начините да се апсорбираат сите хранливи материи од храната на начин да се искористи целиот нивен нутритивен потенцијал.

6. Согорува масти

Меѓу здравствените придобивки од конзумирањето на кокосовото масло на празен стомак е фактот дека масните киселини со среден ланец што ги содржи ова масло лесно ги трансформираат мастите во енергија.

7. Се бори против воспалението

Кокосовото масло е богато со антиоксиданси кои делуваат како противотров на слободните радикали како главна причина за воспаление. Според спроведените медицински студии од Индија, содржината на антиоксиданси во кокосовото масло има антиинфламаторно и благотворно дејство на распаѓање на камења во жолчката, проблеми со цревата и други болести на органите на желудникот.

8. Го стимулира метаболизмот

Еден од најдобрите и најлесните начини за забрзување на метаболизмот е да се консумира кокосово масло, кое е вистинско гориво за човечкото тело.

9. Ја крева енергијата

Ова масло е еден од важните извори на енергија и може да ја зголеми во системот на телото. Калориската содржина на кокосовото масло е таква што енергијата брзо се зголемува.

10. Го спречува создавањето на камења во бубрезите

Хемиската содржина во кокосовото масло е способна да ги спречи камењата во бубрезите кои ги оштетуваат овие органи и се многу болни.

Како да се користи кокосово масло?

За да ги добиете оптималните придобивки од кокосовото масло, не треба да претерувате. Освен 1-2 лажици наутро, до крајот на денот можете да земете само уште неколку лажици од ова масло, во зависност од вашата телесна тежина:

За тежина помеѓу 40 и 59 килограми дозволени се најмногу 3 лажици дневно
За тежина од 60 до 80 килограми, дозволени се 4,5 лажици дневно
За тежина поголема од 80 килограми максималната потрошувачка е 6 лажици дневно
Кога купувате кокосово масло треба да обрнете внимание на тоа дека има ознака „девствено“, што значи дека во тоа масло нема смеса А ЛЕКАРИТЕ СЕ ИЗНЕНАДЕНИ: Таа на празен стомак зеде лажица КОКОСово масло, ова е тоа што и се случило

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *